Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjum. Ma on na celu rozbudzenie zainteresowania uczniów naukami ścisłymi. Firma Robert Bosch od 2011 roku organizuje warsztaty, na których uczniowie samodzielnie tworzą modele wynalazków przyjaznych środowisku.

Uczniowie naszej szkoły (z klas: IIa i IIe) brali udział w warsztatach Akademii im. Roberta Boscha w ramach projektu edukacyjnego: "Wynalazki matematyczne wczoraj i dziś".

W dniu 7 marca 2018 r. uczniowie brali udział w zajęciach: „Jak powstaje bolid do formuły 1 od A do Z”, organizowanych przez Koło Naukowe WUT Racing Team Politechniki Warszawskiej. Warsztaty rozpoczęły się krótkim wykładem, podczas którego wyjaśniono jak wygląda proces tworzenia bolidu i z czego jest skonstruowany. Następnie uczniowie zaprojektowali własny model samochodu sportowego do Formuły 1. Stworzyli własny plan wydatków i otrzymali określony budżet na zakup części. Bolidy zostały ocenione przez prowadzących pod względem trwałości konstrukcji i kompletności wszystkich podstawowych elementów samochodu. Model bolidu naszej grupy okazał się najlepszym, ponieważ spełniał wszystkie kryteria jurorów (posiadał silnik, fotel dla kierowcy i pomyślnie przeszedł jazdę testową).

Kolejne warsztaty odbyły się w dniu 20 marca 2018 r., tytuł warsztatów brzmiał: „Fotowoltaika i energetyka wiatrowa – zrób to sam!”. Uczniowie poznali temat energetyki odnawialnej, a szczególnie paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych, uczestnicy warsztatów sami budowali układy zasilane odnawialnymi źródłami energii oraz mierzyli ich parametry. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat dalszego rozwoju energetyki odnawialnej, poznali jej zalety, a zwłaszcza jakie oszczędności w zużyciu energii niesie ze sobą stosowanie baterii fotowoltaicznych.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty, a Roksana Gryczka z klasy IIe nagrodę rzeczową za poprawną odpowiedź w konkursie przeprowadzonym w czasie warsztatów.

Młodzi wynalazcy z naszej szkoły bardzo entuzjastycznie podeszli do warsztatów, w których brali udział i zapowiedzieli chęć uczestnictwa w kolejnych.

Rangę wydarzenia podniósł fakt, że zajęcia odbywały się na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, dzięki czemu nasi uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi studenci.

Uczestnicy warsztatów:

1. Julia Janowska