Szkolny Dzień Integracji

Szkolny Dzień Integracji odbył się 28 maja 2018r. Słowa klucze naszego wspólnego spotkania to: zrozumienie, koleżeństwo, akceptacja.

W tym roku gościliśmy pana Stefana Makowskiego i Łukasza Fijałkowskiego przedstawicieli Fundacji Akademia Integracji, którzy poprowadzili zajęcia integracyjne pod hasłami „Udowodnij, że potrafisz” oraz „Upór i walka”. Najkrócej rzecz ujmując, Fundacja skupia się na szeroko pojętych problemach i zagadnieniach związanych z życiem, aktywnością oraz rolą społeczną osób niepełnosprawnych, ze szczególnym naciskiem na pracę, edukację i sport. Pomysłodawcami i pracownikami Fundacji są szermierze na wózkach, wybitni sportowcy, paraolimpijczycy, wielokrotni medaliści Mistrzostw Świata i Europy.

Podczas spotkania młodzież gimnazjum dowiedziała się, jak eliminować niebezpieczne sytuacje ze swojego życia i jak im zapobiegać. Uczniowie mieli możliwość zmienić sposób postrzegania niepełnosprawnych – poznać ich jako osoby ambitne i samodzielne, osiągające wybitne osiągnięcia, po prostu jako zwykłych-niezwykłych ludzi z marzeniami, sukcesami i pasjami. Były to warsztaty tolerancji, integracji oraz nauki o drugim człowieku, w którym łączyliśmy teorię z praktyką.

W celu lepszego przygotowania uczniów do Szkolnego Dnia Integracji na godzinach wychowawczych został zrealizowany scenariusz „Lubię siebie, lubię ciebie... czyli o akceptacji i poczuciu własnej wartości” z prelekcją filmu „Cyrk motyli”.

Społeczność szkolna miała także możliwość zapoznania się z informacjami na temat rożnych niepełnosprawności zamieszczonymi na gazetce szkolnej pod hasłem - „Jestem jaki jestem”.

Zespół do spraw Integracji

przyg. E.Szczepkowska