Dzień otwarty w naszej szkole

Dnia 18 kwietnia o godz. 18.00 odbył się w naszej szkole dzień otwarty. Jego uczestnikami byli przede wszystkim obecni szóstoklasiści oraz ich rodzice. Wszyscy chcieli obejrzeć szkołę, zapoznać się z ofertą edukacyjną i zasadami rekrutacji do klasy dwujęzycznej.

Pierwsza niespodzianka czekała na uczestników już przed wejściem do szkoły. Właśnie tam pani chemiczka - Joanna Walczak oraz jej uczniowie (wszyscy w obowiązkowych białych kitlach i gumowych rękawiczkach) zaaranżowali pokaz chemiczny. Największym powodzeniem cieszył się wybuch węgla oraz ciecz nienewtonowska, którą chętni bawili się jeszcze długo po pokazie.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor, Elżbieta Piszcz, która przedstawiła informacje na temat szkoły, rekrutacji oraz VII klasy dwujęzycznej, a także odpowiadała na pytania Rodziców i przyszłych siódmoklasistów. Następnie odwiedzający zostali podzieleni na dwie grupy i oprowadzani przez uczennice klasy II b gimnazjum zwiedzali szkołę. Po wycieczce jedna grupa powędrowała na zajęcia z fizyki prowadzone przez Pana Emila Jasińskiego i jego uczniów z obecnej klasy VII c, czyli klasy dwujęzycznej, druga natomiast popisywała się umiejętnościami sportowymi na zajęciach Pana Michała Sroki. Obie „lekcje” odbywały się w języku angielskim i polskim. Na fizyce rządziły ładunki dodatnie i ujemne – a Pan Emil i uczniowie – z entuzjazmem objaśniali kolejne eksperymenty. W tym samym czasie na korytarzu rywalizowano kozłując, skacząc, biegając. Emocji i śmiechu było dużo. Po 20 min. grupy zamieniły się miejscami. Ci, którzy wcześniej dokazywali ruchowo, przeszli do sali 21, gdzie zamieniali się w młodych Einsteinów, a ci, którzy wcześniej zobaczyli, że fizyka jest super, doświadczali jej w ruchu.

Kolejno lekcje pokazowe prowadziły dwie panie anglistki – Magdalena Leszczyńska i Natasza Jarzynka. Pani Magdalena, która uczy w naszej szkole języka angielskiego i w kolejnym roku będzie uczyła w klasie VII geografii świata po angielsku, udowodniła uczniom, że znają mnóstwo słów z zakresu ukształtowania terenu i zjawisk pogodowych i po krótkiej powtórce tych słówek zaproponowała zabawę z ich wykorzystaniem. Było wesoło i bardzo pouczająco. W tym samym czasie Pani Natasza z drugą grupą prowadziła quiz wiedzy o krajach anglojęzycznych. Okazało się, że szóstoklasiści dużo wiedzą. Kłopot sprawiło tylko słówko „oset”. Uczniowie wiedzieli, że jest roślinnym symbolem Szkocji, ale jak jest „oset” po angielsku? Z pomocą przyszła Pani Natasza, która podrzuciła słówko „thistle”. Nagrodą dla zwycięskiej grupy, która zdobyła największą liczę punktów był bilet, czyli potwierdzone pisemnie prawo do zgłoszenia usprawiedliwionego nieprzygotowania na jedną (!) przyszłoroczną lekcję angielskiego. Na obu lekcjach – geografii po angielsku i angielskim – było zabawnie i wesoło, bo jak wiadomo, skuteczniej uczymy się przez zabawę.

Po spotkaniach oraz lekcjach pokazowych kandydaci do klasy dwujęzycznej i pozostałych klas siódmych w doskonałych humorach rozeszli się do domów.

Mamy nadzieję spotkać się ze wszystkimi już we wrześniu. Dziękujemy wszystkim za obecność i wspaniałe popołudnie.

przyg. D.Makówka-Pleta