Nauka jest fascynująca

Dnia 24 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się Festiwal Nauki. Już po raz siódmy mogliśmy brać udział w niecodziennych wydarzeniach ze świata nauki i przekonać się, że nauka jest fascynująca. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmiało: „Królowa Nauk na spacerze, czyli matematyka w przyrodzie i nie tylko - las". Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: szkoła podstawowa oraz klasy VII i gimnazjum, by wszyscy mogli wziąć udział w wydarzeniu.

Festiwal rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Piszcz, która powitała uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości – Państwa Elżbietę i Jarosława Sucheckich oraz Pana Konrada Szałkowskiego – leśniczego.

Następnie Pani Katarzyna Pakieła, jedna z organizatorek festiwalu, zaprosiła wychowawców poszczególnych klas, by zaprezentowali stoiska przygotowane wraz z uczniami. Po ogólnej, krótkiej prezentacji można było rozpocząć naukowy spacer. Wszystkie prezentacje klas były ciekawie przygotowane i każdy mógł znaleźć na nich coś dla siebie.

Były jednak miejsca, które przykuły szczególną uwagę, na przykład wielka szachownica, na której można było zagrać w „żywe” szachy – uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią Panią Aldoną Rzeczkowską zapraszali do gry różne klasy i rozgrywali kolejne partie, wcielając się w konkretne figury. Gra była bardzo pouczająca, a jej zaaranżowanie niezwykle widowiskowe. Kolejnym interesującym przystankiem była wielka plansza do gry - na każdym przystanku czekała na uczestnika zagadka z różnych dziedzin nauki. Można było zagrać także w szachy i warcaby pod okiem Państwa Jarosława i Elżbiety Sucheckich, którzy od lat prowadzą marecki UKS i trenują kolejne pokolenia warcabowych mistrzów. Pasjonaci gier planszowych też znaleźli coś dla siebie. Trudno było oderwać się od Uno, czy statków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja nowych książek zakupionych przez naszą bibliotekę. Pani Ula Paszkiewicz i Pani Elżbieta Jałosińska pokazywały naukowe i popularnonaukowe książki wspaniale wydane przez czołowe polskie wydawnictwa m.in.: Dwie Siostry, Zakamarki. Na pewno zainteresowanie tymi książkami po ich prezentacji będzie duże. Tuż obok stoiska bibliotecznego był pokaźny fragment - plaster pachnącego dębu, którego wiek można było obliczyć z Panią Sylwią Godlewską.

Zaraz przy wejściu ulokował się Pan Leśniczy, który chętnie opowiadał o lesie i jego mieszkańcach, a także rozdawał leśne gadżety. Można było także sprawdzić się matematycznie i przyrodniczo przy leśnej tabliczce mnożenia i Forest Puzzlach. Była okazja, żeby poznać biologię w liczbach i sprawdzić swoją wiedzę w quizie – na przykład odpowiedzieć na pytania, jak wysoko może skoczyć pchła lub ile pasków ma pszczoła. Ponadto miały miejsce spektakularne doświadczenia z chemii i fizyki. Nie zabrakło również ciekawych gier matematycznych: sudoku, tangramów. Uczniowie klasy 2a gimnazjum stworzyli gry komputerowe, które przyciągały gimnazjalistów i pokazywały im, że programowanie jest w zasięgu ich możliwości, bo skoro gry, w które grali „napisali” ich koledzy, to oni też mogą! Wielkim zainteresowaniem cieszyło się także stoisko z najnowszą technologią. Pan Marcin Pleta z firmy Windmill przybliżał VR, czyli wirtualną rzeczywistość. Można było w goglach VR oglądać film edukacyjny o dinozaurach, stać się uczestnikiem zimowej wyprawy na Mont Everest albo nurkować w rafie koralowej. Kolejka do tego stanowiska nie malała.

Niewątpliwie festiwal był fascynującym wydarzeniem! Czekamy co nam przyniesie za rok!

przyg. D.Makówka-Pleta, A.Stańczak