Angielskie Kino Zimowe – ciekawa forma doskonalenia języka angielskiego

1 grudnia nauczyciele języka angielskiego razem z chętnymi uczniami klasy 7c oraz klas 6 rozpoczęli spotkania Angielskiego Kina Zimowego. Podczas popołudniowych spotkań oglądaliśmy filmy w języku angielskim, a przy okazji relaksowaliśmy się po ciężkim dniu w szkole, rozgrzewaliśmy się zimową herbatą, wspólnie przyrządzaliśmy gofry lub jedliśmy pizzę.

Oglądanie filmów po angielsku w oryginale to – obok podróży do kraju, w którym używa się angielskiego na co dzień – jeden z najlepszych sposobów na obcowanie z językiem obcym w jego naturalnej postaci. Co prawda życie to nie kino, ale chyba każdy przyzna, że filmy całkiem nieźle oddają rzeczywistość, a wraz z nią – użycie języka w realnych sytuacjach. I nie chodzi tu tylko o posługiwanie się danymi słowami czy zwrotami w odpowiednim kontekście, ale również o wymowę, intonację, a nawet mimikę czy gestykulację charakterystyczną dla mieszkańców danego kraju czy regionu. Bo komunikacja to przecież nie tylko suche słowa połączone ze sobą za pomocą odpowiednich struktur gramatycznych... Filmy są niezwykle cennym źródłem wiedzy o języku między innymi właśnie dlatego, że pomagają nam zrozumieć również kontekst kulturowy języka i wszystko to, czego nie da się wyrazić werbalnie.

Podczas naszego pierwszego spotkania Kina Zimowego nie mogło zabraknąć brytyjskiej bożonarodzeniowej komedii romantycznej pt.: "Love Actually" (To właśnie miłość), której polskim odpowiednikiem mogą być bez wątpienia "Listy do M". Następnie mogliśmy podziwiać górny Manhattan w amerykańskim filmie "The Nanny Diaries" (Niania w Nowym Jorku), w którym główna bohaterka zatrudnia się w domu bogatej, nowojorskiej rodziny. Na naszej liście filmowej znalazła się również rodzinna komedia o podobnej tematyce - "Uptown Girls" (Dziewczyny z wyższych sfer), w której niania i jej podopieczna mimo dzielących ich różnic stają się najlepszymi przyjaciółkami. Cykl spotkań zakończyliśmy smutną, ale pouczającą historią nastolatki w filmie pt.: "Now is good" (Niech będzie teraz).

Angielskie Kino Zimowe było dla nas dobrą okazją do nauki nowego słownictwa, a także miłą formą spotkań w szkole po lekcjach. Niektórzy uczniowie pytali o wiosenną edycję naszego kina...

przyg. N.Jarzynka