Konkurs Języka Angielskiego Teamwork Challenge w Szkole Podstawowej nr 5

10 maja w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Teamwork Challenge zaadresowany do uczniów klas VI i VII mareckich szkół podstawowych.

Do konkursu zgłosiło się pięć drużyn, każda w czteroosobowym składzie - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, uczniowie z Katolickiej Szkoły Podstawowej Księży Michalitów oraz drużyna gospodarzy, czyli Szkoły Podstawowej nr 5. Członkami komisji konkursowej była pani Urszula Buzak – nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Markach, która pełniła rolę przewodniczącej jury, pani Joanna Broma – przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 2 oraz Emilia Tarapata – nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole. Pomysłodawczynią konkursu była pani Joanna Broma, przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 2, która w porozumieniu z dyrekcją i anglistami ZS2 przygotowała spotkanie, podczas którego uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat krajów anglojęzycznych, umiejętności pracy w zespole podczas konkurencji drużynowych. Wszystkim drużynom dzielnie kibicowała żywiołowa publiczność.

Podczas pierwszej konkurencji, uczniowie zmierzyli się z układaniem puzzli na czas oraz podawaniem imion i tytułów członków Rodziny Królewskiej w Wielkiej Brytanii. Nie wszystkie postacie były uczniom znane, ale i tak drużyny dobrze poradziły sobie z zadaniem. Druga konkurencja, pod nazwą Geography Master (Mistrz Geografii) na pierwszy rzut oka mogła wydawać się naprawdę trudna, ale okazało się, że drużyny nie miały większych problemów z lokalizacją Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii na mapie, nie wspominając też o dopasowaniu tym miejscom flag i narodowych symboli kwiatowych. Opiekunowie byli dumni z uczniów, a jury wyraźnie zaskoczone wyrównanym poziomem tej konkurencji. Kolejne zadanie pod hasłem Sightseeing Time (Czas na zwiedzanie) było zadaniem typu "kto pierwszy, ten lepszy". To właśnie podczas tej konkurencji punkty za znajomość miejsc i atrakcji w krajach anglojęzycznych zdobywali najszybsi uczestnicy. Pierwszą część konkursu zakończyły prezentacje wylosowanych przez drużyny gadżetów, które zostały zareklamowane w języku angielskim. Po krótkim przedstawieniu reklam w wyżej wymienionym zadaniu, Salesman Master(Mistrz Sprzedaży), organizatorzy konkursu zaprosili gości na przerwę i poczęstunek przygotowany przez naszą szkołę oraz Piekarnię Inter Europol w Markach.

Druga część konkursu rozpoczęła się zadaniem Guess the Holiday (Co to za święto?), w którym stawka punktów była wysoka, co wywołało duże emocje. Konkurs zakończył się losowaniem pytań dla drużyn w Kole Fortuny. W przebiegu konkursu prowadzonego przez nauczyciela języka angielskiego panią Nataszę Jarzynkę pomagali uczniowie klasy V, Ola i Michał. Po naradzie oraz podliczeniu punktów, jury ogłosiło wyniki, na które wszyscy czekali.

Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Markach. Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie ze Szkoły nr 4, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Katolickiej Szkoły Podstawowej Księży Michalitów.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Marki, a wśród zaproszonych gości był pan Dariusz Pietrucha v-ce Burmistrz Miasta Marki, który podsumował konkurs oraz pogratulował zwycięzcom i uczestnikom. Na koniec przyszedł czas na najprzyjemniejszą część, czyli uroczyste wręczenie nagród. Gry planszowe, pomoce edukacyjne, książki do nauki angielskiego, repetytoria, słowniki, a także dyplomy, medale i puchary wręczyli uczniom i ich opiekunom pani Joanna Broma razem z panem Dariuszem Pietruchą.

Pomimo drużynowej, ustnej formy konkursu, która mogłaby się wydawać dla wielu uczniów stresująca, atmosfera była bardzo przyjazna, a uczestnicy motywowali się wzajemnie do pracy co ważne, nikt nie wyszedł z pustymi rękoma, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

Mamy nadzieję, że zespołowa forma konkursu wniosła nowe spojrzenie na rywalizację oraz naukę angielskiego wśród uczniów. Zapraszamy w przyszłym roku.

przyg. N.Jarzynka