Ćwiczenia z ratownictwa medycznego

Dnia 25 kwietnia siódmoklasiści wybrali się do warszawskiej szkoły, by wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy. Warsztaty prowadził pan Mariusz Sękowski, opiekun Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej w Szkole Podstawowej nr 379 im. Szarych Szeregów w Warszawie. Towarzyszyli mu uczniowie należący do drużyny.

Pierwszym elementem warsztatów była rzecz jasna część teoretyczna. Bez niej ani rusz. Okazało się, że uczniowie sporo o udzielaniu pierwszej pomocy wiedzą. Wszystko, o czym mówiliśmy prezentowane było na specjalnym interaktywnym fantomie. Później odbyły się zajęcia praktyczne. Każda z grup ćwiczyła na fantomach akcję ratunkową. Najwięcej chętnych chciało wykonać uciski i wdechy na interaktywnym fantomie, ponieważ po minucie każdy dostawał informację zwrotną, jak skuteczna była prowadzona przez niego reanimacja. Wspaniale poradzili sobie: Maciek Owczarski z VII c i Darek Boryczko z VII b. Obaj zostali pochwaleni przez prowadzącego. Kolejnym elementem szkolenia był pokaz w wykonaniu chłopaków z Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej. Ratowanym był, umazany sztuczną krwią Kuba Kozarski z klasy VII a, który grał nieprzytomnego poszkodowanego z urazem czaszki i raną na nodze. Trzecim elementem szkolenia było tworzenie grup ratowniczych z uczniów. Grupy miały przeprowadzić pełną akcję ratunkową.

Uczniowie byli zaangażowani i zaciekawieni. Po skończonych zajęciach słychać było głosy, że zajęcia były bardzo potrzebne. Także dlatego, że uświadomiły niektórym uczniom, jak wiele w trudnych sytuacjach może od nich zależeć.

Bardzo dziękujemy Szkole Podstawowej nr 379 im. Szarych Szeregów za gościnę, a panu Mariuszowi Sękowskiemu i chłopakom z Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej za wspaniałe zajęcia.

przyg. D.Makówka-Pleta