Niezwykłe spotkania z lekturą

Dnia 15 lutego 2018 r. miało miejsce niezwykłe spotkanie z lekturą – czytaliśmy z podziałem na role "Balladynę". Grono kilkorga uczniów klasy IId gimnazjum wcieliło się w role Balladyny i jej siostry, Kirkora i Filona oraz innych bohaterów tragedii. Przez ponad trzy godziny późnego popołudnia i wieczoru wybrzmiewały słowa dramatu Juliusza Słowackiego.

To kolejne, drugie już czytanie w tym roku szkolnym. Pierwsze miało miejsce 9 listopada 2017 r., kiedy w klimatycznym blasku świec czytane były "Dziady" cz. II Adama Mickiewicza. Ożył obrzęd dziadów - liczna grupa uczniów z klas IId, IIc oraz 6a zamieniła się w chór, który powtarzał słowa Guślarza i zjaw przez niego wywoływanych.

Głośne, wspólne czytanie arcydzieł dramatycznych to pomysł pani Anny Machalskiej. W zeszłym roku szkolnym miało miejsce premierowe czytanie "Wieczoru Trzech Króli" Wiliama Szekspira dla uczczenia Roku Szekspirowskiego. W wieczornych spotkaniach z lekturą chętnie uczestniczą również nauczyciele, którzy towarzyszą uczniom w głośnym czytaniu, a czasem z przyjemnością czytają fragmenty.

przyg. E.Wójcik