Noworoczny Turniej Warcabowy

3 lutego 2018 roku w Zespole Szkół nr 2 w Markach już po raz jedenasty odbył się Noworoczny Turniej Warcabowy, znany wszystkim jako Misiowy.

Przyjechały do nas dzieci z całych Marek oraz z okolicznych miejscowości (m.in. Słupna, Nadmy, Guzowatki a nawet z Warszawy). Na listach startowych było aż 64 zawodników. Wszyscy chcieli zagrać w tym szczególnym turnieju warcabowym.

Dzieci grały w dwóch kategoriach: klasy 0-3 oraz 4-6, a kategorię młodszą powiększyli także zawodnicy z przedszkoli. Turniej ma charakter otwarty i zawsze uczestniczy w nim dużo dzieci, nie trzeba mieć specjalnych licencji, czy dużego doświadczenia warcabowego. Tu swoją warcabową przygodę i pierwsze kroki przy warcabnicy stawiają nawet najmłodsi zawodnicy.

Kolejny raz patronat nad turniejem objął Pan Jacek Orych – Burmistrz Miasta Marki. I dzięki temu wsparciu UKS Struga – organizator turnieju – mógł sprostać trudnemu zadaniu, które jest główną ideą turnieju – zapewnić nagrody dla KAŻDEGO zawodnika.

Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele miasta: Burmistrz – Pan Jacek Orych, Wiceburmistrz – Pan Dariusz Pietrucha oraz Pani Agnieszka Lużyńska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Wszyscy gorąco powitali dzieci oraz opiekunów i życzyli wytrwałości i powodzenia w turnieju.

Patronat medialny zapewniła – jak zawsze – redakcja Tuby Marek.

Zawodnicy rozegrali 7 rund, a każda z nich mogła trwać nawet 20 minut. Dzieci z przejęciem i pełnym profesjonalizmem podchodziły do każdej partii – mimo, że nie każdy dosięgał z krzesełka nogami do podłogi to wszyscy bacznie śledzili pionki na warcabnicy :). Niektórzy dopiero pierwszy raz uczestniczyli w zawodach warcabowych i z zaciekawieniem przyglądali się pracy sędziego oraz zapoznali się z zasadami używania zegara podczas partii. Rodzice nie mogli się nadziwić, że dzieci są tak skupione i uważne w trakcie gry i sami z niecierpliwością oczekiwali wyników każdej partii.
Organizatorzy zapewnili też wsparcie techniczne dla zawodników, którego udzielał doświadczony zawodnik UKS Struga, a jednocześnie uczeń naszej szkoły Kuba Broma.

Aby każde dziecko było uśmiechnięte i zadowolone, można było wesoło pomalować buźki. Pani Teresa – również zawodniczka UKS Struga – pięknie malowała wszystkie chętne dzieci a także rodziców :).

Po zakończonym turnieju, sędziowie liczyli punkty, a dzieci miło spędziły czas przy warcabowym kinie oraz wesołych zgadywankach. Można było chwilkę odpocząć po trudnych zmaganiach.
Po ostatecznym podsumowaniu wszystkich rund i podliczeniu punktów wyłonieni zostali najlepsi zawodnicy Noworocznego Turnieju Warcabowego.

Najlepsze miejsce wśród uczniów naszej szkoły zajęła Julia Chalaba, która była 3 w kategorii klas 4-6 i tylko jeden punkt dzielił ją od wyższego miejsca na podium!!!

W młodszej kategorii w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników znaleźli się:
Dominik Przybylski - VI miejsce (10 punktów)
Zuzia Klimek - VII miejsce (10 punktów).

W kategorii klas 4-6 wśród najlepszych dziesięciu zawodników turnieju znaleźli się:
Lucjano Łakatosz - VI miejsce (9 punktów)
Leonardo Pawłowski - VIII miejsce (8 punktów).

Uroczystej dekoracji najlepszych zawodników dokonali zaproszeni goście. Puchary i dyplomy wręczyli zawodnikom Pan Jacek Orych – Burmistrz Miasta Marki, Pan Arkadiusz Werelich – Przewodniczący Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym oraz Pani Anna Werelich – Wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Markach.

Każdy z zawodników mógł sobie sam wybrać nagrodę, a pierwszeństwo mieli ci, którzy zajęli wyższe miejsca w klasyfikacji. Wybór był ogromny – stoły uginały się pod ciężarem i ilością nagród – były gry planszowe, maskotki, modele, książki z zagadkami, sprzęt sportowy, puzzle i wiele, wiele innych. Dzieci długo nie mogły się zdecydować, co wybrać.
Turniej zakończył się pamiątkowym zdjęciem zaproszonych gości i wszystkich zawodników.

Szczegółowe wyniki turnieju:

więcej zdjęć i reportaże z turnieju

przyg. J.Broma