Wycieczka do Oświęcimia - 15 czerwca

W dniu 15 czerwca uczniowie klas III i II gimnazjum zwiedzili Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Uczniowie oglądali obóz niemiecki z czasów II wojny światowej, przechodzili przez poszczególne baraki, cele więzienne, krematoria, łaźnie dla więźniów, oglądali szubienice i miejsca rozstrzelania ludzi różnych narodowości (Polaków, Żydów, Rosjan, Cyganów), jak również ekspozycje upamiętniające ofiary Holocaustu. Kolejnym etapem wycieczki była Brzezinka (Birkenau). Sto czterdzieści hektarów cierpienia i zagłady. Uczestnicy szli rampą, na którą wypadały z pociągów osoby przywożone na śmierć. W miejscu, gdzie niemiecki lekarz decydował o losie pojmanych – zabić od razu po przyjeździe czy po ciężkiej pracy.

Trzeba przyznać, że nikt z nas z pewnością nie żałuje, iż zdecydował się wybrać na ten niecodzienny szlak. Zostaliśmy ubogaceni wiedzą dotyczącą II wojny światowej, wstrząsającej egzekucji lagrowej.

Oświęcim, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek. Bez wątpienia wycieczka uczy pokory, jak i doceniania tego, co mamy. Wycisnęła piętno na świadomości uczestników.

przyg. I.Karsznia-Trusiak