Wycieczka na wystawę Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej

17 maja uczniowie gimnazjum, pod opieka nauczyciela fizyki i szkolnego doradcy zawodowego wybrali się na organizowaną przez Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej wystawę zatytułowaną: "Jak to działa-Technologie XXI wieku".

XXI wiek mimo że trwa dopiero kilkanaście lat, to już na swoim koncie ma wiele osiągnięć:
• Drukarki 3D
• Coraz szybsze (i wygodniejsze) podróżowanie – kolej magnetyczna, samochody hybrydowe, ogniwa fotowoltaiczne
• Nowe zastosowania plazmy - „czwartego stanu materii"
• Medycyna - drukowanie protez (druk 3D), opracowanie technologii sztucznej trzustki, czy wątroby
• Nowe urządzenia (smartfony, e-booki, elektroniczne czytniki).

Nie dokonalibyśmy tego, jak twierdzą organizatorzy wystawy, bez znajomości fizyki! Nowe odkrycia oraz badania pomagają wprowadzać innowacyjne rozwiązania, które nieraz mogą kojarzyć się nam z filmami science-fiction.

Na wystawie w sposób przystępny dla uczniów zostały przedstawione fascynujące zjawiska związane z technologiami XXI wieku. Animatorzy wyjaśniali podstawy fizyczne zjawisk oraz na oczach uczniów przeprowadzali interesujące demonstracje.

Na stoisku zatytułowanym "ogniwa" dowiedzieliśmy się czym są i do czego służą ogniwa paliwowe wykorzystywane między innymi w akumulatorach do laptopów.

Studenci fizyki udowodnili nam, że źródła promieniowania naturalnego są wszędzie wokół nas. Woda, ziemia, powietrze, a nawet owoce wystawiają nas na jego działanie, mieliśmy okazję zmierzyć różne źródła promieniowania naturalnego oraz zrozumieć czym ono jest, jaki wpływ ma na nasze zdrowie i czy faktycznie jest takie groźne na jakie wygląda w rzeczywistości. Przy stanowisku "lewitator” mogliśmy doświadczyć jak użycie odpowiednich zjawisk fizycznych w połączeniu z prostym układem elektronicznym może we wręcz magiczny sposób sprawić, że metalowy przedmiot unosi się w powietrzu. Duże zainteresowania uczestników wzbudziła makieta kolei magnetycznej w tym miejscu szukaliśmy odpowiedzi na pytania: czemu kolej japońska jest najszybszą koleją na świecie? Jakie są podstawy fizyczne lewitacji i czemu to nie jest tylko magiczna sztuczka? Czym jest nadprzewodnictwo i gdzie wykorzystuje się je na co dzień?

Na te i szereg innych pytań w bardzo ciekawy, zajmujący sposób opowiadali opiekujący się poszczególnymi stoiskami studenci Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Udział w wystawie był dla nas wszystkich ciekawym doświadczeniem, dla niektórych może inspiracją do wyboru przyszłego zawodu.

przyg. G.Dokurno