Wycieczka do Sądu Okręgowego w Warszawie

21 maja klasa 3b miała okazję pojechać do Sądu Okręgowego w Warszawie. W pierwszej części naszej wycieczki uczniowie mieli możliwość zobaczenia makiety budynku, dowiedzieli się, jak odnaleźć się w tak olbrzymim gmachu, co oznaczają znaki na aktach spraw oraz na czym polega praca sędziego, obrońcy, prokuratora. Druga część okazała się nie lada wyzwaniem: uczniowie podzieleni na 2 grupy musieli sami odnaleźć wskazane miejsca w sądzie, spisać numery spraw, które odbywały się we wskazanych salach oraz musieli znaleźć i przynieść różne dokumenty. Obie grupy poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie. Na koniec odbyła się sprawa sądowa, pod okiem prawdziwego sędziego, z udziałem adwokata oraz uczniów w roli prokuratorów, obrońcy, sędziów pomocniczych i świadków. Nasz "oskarżony" nie miał czego się obawiać mając tak wspaniałych obrońców, ale trzeba przyznać, że prokuratorzy nie dawali za wygraną. Podczas rozprawy uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących mówienia prawdy, nie wyciągania pochopnych wniosków i wiele innych, które mam nadzieję na długo zapamiętają.
Na koniec wszyscy mogliśmy sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia w togach.

Bardzo dziękujemy panu Adamowi Malinowskiemu i pani Dorocie Rybickiej za poświęcony czas i zorganizowanie ciekawej, pouczającej wycieczki.

przyg. A.Rzeczkowska