Piernikowe miasto - Toruń

Dnia 23 marca klasy piąte wzięły udział w wycieczce, do jednego z najstarszych miast w Polsce – Torunia. Na miejscu przywitał nas sympatyczny przewodnik Pan Krzysztof, który opowiedział nam o ciekawostkach i tajemnicach miasta. Pierwszym poznanym zabytkiem była Krzywa Wieża, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Dzieci miały możliwość sprawdzić, czy uda im się ustać, choćby przez chwilę, stykając się plecami z wieżą – niestety nikomu nie udał się ten wyczyn. Wędrując po Starym Mieście poznaliśmy system zabudowy ceglanego rynku oraz Ratusza Staromiejskiego. Następnie odwiedziliśmy miejsce narodzin wielkiego astronoma, który jako pierwszy dowiódł, że Ziemia nie jest centrum wszechświata, a jedynie jedną z planet krążących po orbitach wokół Słońca – Dom Mikołaja Kopernika oraz Kościół Św. Janów, w którym Kopernik został ochrzczony.
Wspaniałą atrakcją była możliwość samodzielnego wykonania i wypieczenia pierników w Żywym Muzeum Piernika. Dzieci poznały tradycyjne przyprawy, których używa się przy produkcji ciasta piernikowego. Te wspaniałe, słodkie pamiątki przywieźliśmy rodzicom do domu. To była niesamowita wyprawa. Żegnaliśmy Toruń z wesołą piosenką na ustach:
„Toruń stary Toruń,
Nadwiślański gród.