Akcja "Zima w mieście"

Już po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji „Zima w mieście - bezpieczne ferie”. W tym roku grupa 16 uczniów uczestniczyła w zajęciach w pierwszym tygodniu ferii zimowych. Każdy dzień obfitował w różnorodne atrakcje przygotowane przez p.Anię i p.Kasię.

Pierwszego dnia gościliśmy p.Kasię Nowicką-Organa, która pokazał nam w jaki sposób wyczarować przepiękne mydełka - akwaria. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach, zaś efekt pracy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Mydełka wyszły piękne i niektóre z nich zostały wręczone kilka dni później babciom.

Drugiego dnia odwiedziła nas p.Ania Tomaniak z Fundacji Źródła, z którą tworzyliśmy ramki na zdjęcia i okładki książek oraz ozdabialiśmy torby ekologiczne, które potem będziemy nosić na zakupy. Pani Ania opowiadała nam również, jak należy dbać o środowisko i jak możemy wykorzystać rzeczy, które na pozór nadają się do śmieci.

W środę pojechaliśmy do kina na film „Fernando”. Wszyscy z zapałem oglądaliśmy przygody sympatycznego byczka śmiejąc się przy tym do rozpuku. Choć był to mroźny dzień to dzięki ogromnej dawce humoru było nam całkiem ciepło.

Czwartek był dniem odwiedzin Biblioteki przy ul. Lisa-Kuli. Uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych i mieliśmy okazję samodzielnie wykonać kukiełki. Pomysły były przeróżne, a pan Paweł, który te zajęcia prowadził stwierdził, że za każdym razem spotyka nowe, ciekawe pomysły i sam jest zaskoczony pomysłowością dzieci. Wykonane przez nas laleczki okazały się świetnymi zabawkami i kompanami do wspólnych zabaw.

Pierwszy tydzień „Zimy w mieście” zakończyliśmy wyjazdem na marecki Orlik, gdzie uczyliśmy się i doskonaliliśmy umiejętność jazdy na łyżwach. Nie obyło się rzecz jasna bez upadków, ale mieliśmy niesamowitą frajdę.

Codziennie p.Ania i p.Kasia starały się przekazywać informacje dotyczące profilaktyki i bezpieczeństwa. Trenowaliśmy m.in. rozwiązywanie konfliktów, bezpieczne poruszanie się środkami komunikacji, czy też mówiliśmy o właściwym gospodarowaniu odpadami i ze starych pudeł i pudełek wykonaliśmy makietę Marek. Codziennie również korzystaliśmy z sali gimnastycznej, gdzie mieliśmy okazję wspólnie grać np. w piłkę nożną, bawić się, jak również poćwiczyć fitness pod fachowym okiem naszej p.Ani. Wszyscy na koniec pierwszego tygodnia stwierdziliśmy, że było super. Wiele się nauczyliśmy, miło i bezpiecznie spędziliśmy ten feryjny czas.

Drugi tydzień „Zimy w mieście” 12 uczestników spędzało aktywnie czas pod opieką p.Iwony i p.Damiana. Każdy dzień mijał w przyjaznej atmosferze przy różnorodnych zajęciach.

Uczestniczyliśmy w warsztatach teatralno-lalkarskich pod okiem bardzo profesjonalnego pana Pawła, który z ogromnym zaangażowaniem tłumaczył nam jak stworzyć kukiełki. Efektem były lalki – kukiełki wykonane z różnych materiałów. Posłużyły one nam do teatrzyku, który wspólnie z p.Iwoną stworzyliśmy na zajęciach.

Pracowaliśmy również z p.Anią - instruktorką z Fundacji Źródła. Wykonaliśmy kolorowe ramki na zdjęcia, jak również stworzyliśmy obrazy malowane na płótnie. Powstały przepiękne prace o różnej tematyce.

Bardzo miło wspominamy wyjazd do kina na projekcję filmu „Paddington 2”. Z ciekawością oglądaliśmy przygodę znanego nam misia. Był śmiech i chwile wzruszenia.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wyjazdu na nasze mareckie lodowisko. Pod okiem p.Iwony i p.Damiana doskonaliliśmy swoją jazdę na łyżwach. Co ciekawe – dwie osoby nauczyły się jeździć. Brawo!!!!

Podczas całego tygodnia realizowane były zajęcia profilaktyczne z projektu „Trzy Koła”. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas zabawi gier zimowych, nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, konfliktach i ich sposobach rozwiązywania, szkodliwości palenia, docenianiu innych i empatii.

Każdego dnia spędzaliśmy też czas na sali gimnastycznej, gdzie mieliśmy różnorodne zajęcia sportowe.

Tydzień minął bardzo szybko, ponieważ nie było czasu na nudę. Każdy z nas opuszczał piątkowy dzień z uśmiechem i nowymi doświadczeniami oraz wiedzą. Było SUPER!!!

przyg. A.Brożyna oraz I.Sienkiewicz-Drewa