Uroczystości setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski w naszej szkole

Flaga z kilkuset białych i czerwonych liści na ogrodzeniu naszej szkoły witająca uczniów i rodziców, biało-czerwone gazetki na holu i każdym piętrze szkoły przypominające drogę Polski do niepodległości i jej bohaterów, wystawa Białe i czerwone prezentująca wyniki okolicznościowego konkursu plastycznego oraz akademia – oto nasze szkolne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W dniu 9 listopada uroczysta akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego o godzinie 11.11. W ten sposób wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania Mazurka Dąbrowskiego o tej symbolicznej godzinie we wszystkich szkołach w Polsce. A potem zabrzmiały piękne patriotyczne teksty i pieśni, w wykonaniu solistów i chóru, w tym wyczekiwane szczególnie co roku piosenki legionowe, takie jak Piechota i Pierwsza Brygada. Była okazja do wzruszeń i wspólnego śpiewania, a najmłodsi uczniowie wtórowali piosenkom machaniem biało-czerwonych chorągiewek.

Wśród solistów mieliśmy okazję posłuchać Julity Jaśniewicz z kl. 3e, która rozpoczęła występ, Wiktorii Jaroń z klasy 7b we wzruszającej interpretacji pieśni Rozkwitały pąki białych róż, czwórki solistów z klas 7 - Natalki Gromkowskiej, Oli Lipki i Maćka Waszczuka oraz Mikołaja Jaronia w piosence Ojczyzno ma, a występ zakończył Michał Piórkowski, uczeń klasy 4a pięknym wykonaniem Dziewczyny z granatem w dłoni.

Ostatnim punktem programu były występy grup przedszkolnych, które podbiły serca widzów. Były to cztero, pięcio i sześciolatki prezentujące polskie tańce ludowe – krakowiaka i poleczkę. Podziwiać można było żywiołowy taniec, piękne krakowskie stroje, wianki na głowach dziewczynek i krakuski chłopców.

Przygotowanie scenariusza i wykonawców to rola pani Iwony Sienkiewicz-Drewa, muzyczna strona przedstawienia i prowadzenie chóru – pana Mariusza Piętki, a scenografia była dziełem pani Katarzyny Skłudzkiej.

Na zakończenie pani dyrektor Elżbieta Piszcz podziękowała wykonawcom. Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt. Białe i czerwone zorganizowanego przez panią Katarzynę Skłudzką zakończyło uroczystość.

przyg. E.Wójcik