DZIEŃ INTEGRACJI

12 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Integracji poświęcony tematyce autyzmu. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z tym zaburzeniem poprzez obejrzenie krótkiego filmu przedstawiającego jak funkcjonują osoby z autyzmem i jednocześnie zachęcającego do niesienia im pomocy i okazywania życzliwości.

W części warsztatowej uczniowie mogli doświadczyć tego, jak trudno jest wykonać codzienne czynności osobie z autyzmem.

Przy stoisku z zajęciami wizualnymi uczniowie w okularach utrudniających widoczność - zaklejonych taśmą lub wysmarowanych wazeliną mieli za zadanie przepisać krótki tekst oraz rozwiązać sudoku. Doświadczyli oni jak funkcjonuje percepcja wzrokowa autysty i jak trudne jest przez to wykonanie powyższych czynności.

Specjalnie przygotowane okulary przydały się także do ćwiczenia ruchowego, które polegało na przejściu prosto po wyznaczonej linii.

Przy stoisku z zajęciami percepcyjnymi i sensorycznymi (dotykowymi) uczniowie doświadczyli jak wiele wysiłku należy włożyć, aby wykonać precyzyjne czynności takie jak rozkręcanie śrubek, czy nawlekanie koralików na sznurek. Zadania te musieli wykonać mając na dłoniach... rękawice ogrodnicze.

Stoisko z ćwiczeniami koncentracji i zajęciami sensorycznymi (słuchowymi) stanowiło nie lada wyzwanie. Uczniowie rozwiązywali przy nim zadania z matematyki oraz czytania ze zrozumieniem mając na sobie słuchawki z muzyką, które dodatkowo utrudniały im skupienie się.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w Dniu Integracji z zaciekawieniem oglądali film w części teoretycznej, byli także niezwykle zaangażowani w zaproponowane ćwiczenia, które dostarczyły im wiele emocji i niezapomnianych doświadczeń!

Za zorganizowanie Dnia Integracji odpowiedzialne były – p.Katarzyna Rabajczyk, p.Beata Beczek, p.Edyta Szczepkowska, p.Elena Czublun i p.Klaudia Czarnecka.

przyg. K.Rabajczyk, K.Czarnecka