Przez kontynenty w poszukiwaniu wymarzonego zawodu

16 października kolejny raz odbył się w Zespole Szkół nr 2 Szkolny Dzień Kariery, obchodzony w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery inspirowanego od wielu lat przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczniowie klas IV-VIII SP i Gimnazjum w trakcie dwugodzinnego konkursu prezentowali wcześniej wylosowane kraje i ciekawe, czasami niezwykłe zawody z nimi związane, np.: klasa 6a przedstawiając Hiszpanię przybliżyła nam zawody: krajacza szynki i torreadora, uczniowie 4c przygotowali mnóstwo ciekawostek o Japonii, opowiedzieli o Oshiya – zawodzie dopychacza ludzi w metrze.

Wszystkie klasy przygotowały plakaty o krajach, które prezentowały, scenki, prezentacje o zawodach, dzięki nim rozbudzona została nasza ciekawość, poszerzyliśmy wiedzę o dalekich i bliskich krajach, o zawodach czasem bardzo dla nas niecodziennych.

Zwycięzcą konkursu została klasa 5b, swoją prezentacja o Hollywood przebiła wszystkich, drugie miejsce zajęła klasa 5a, która opowiedziała a nam Indiach i zawodzie aktora, trzecie miejsce wywalczyła klasa 4c, uczniowie tej klasy zaprezentowali wiele ciekawostek dotyczących Japonii, niecodziennych zawodów, które można w tym kraju spotkać.

W ramach tygodnia kariery odbyły się również spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, o swoich doświadczeniach żołnierza zawodowego, ekonomisty opowiedział pan Janusz Kędziorek, naszym gościem był także pan Zbigniew Pachulski, architekt krajobrazu, współtwórca programu „Maja w ogrodzie" emitowanego na antenie telewizji TVN, z uczniami spotkała się pani Anna Gałan, która opowiedziała o trudnym zawodzie pielęgniarki, pani Urszula Paszkiewicz podzieliła się z uczniami doświadczeniami dotyczącymi nie łatwej sztuki autoprezentacji, opowiedziała również jak wygląda współcześnie praca bibliotekarza.

Mamy nadzieję, że działania realizowane w ramach OTK we wszystkich uczestnikach rozbudzą ciekawość, zachęcą do planowania kariery, skłonią do poszukiwania zawodów marzeń.

przyg. G.Dokurno – szkolny doradca zawodowy