Dzień Otwarty w Elektrociepłowni Żerań

W sobotę 14 września uczniowie klas siódmych, ósmych oraz trzecich gimnazjum naszej szkoły pod opieką nauczycieli wybrali się na zwiedzanie Elektrociepłowni Żerań, drugiego co do wielkości źródła ciepła w Warszawie.

Od godz. 9.00 do 15.00 każdy mógł zobaczyć z bliska co kryje się pod fasadami charakterystycznych zabudowań przy ulicy Modlińskiej oraz zapoznać się z procesami wytwarzania ciepła i energii jakie się w nim dokonują, dowiedzieć się jak powstaje energia elektryczna i prąd, posłuchać wielu ciekawostek, zobaczyć elektrociepłownię na Żeraniu „od kuchni”, poznać różne zawody związane z wytwarzaniem energii cieplnej, elektrycznej.

Trasa wycieczki po obiekcie wiodła zarówno przez nowoczesny blok gazowo-parowy (warta ok. 500 mln PLN inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej) jak również tradycyjną część obiektu - blok węglowy, obejrzeliśmy olbrzymią hałdę węgla, kotły parowe, CDC (Centralna Dystrybucja Ciepła) oraz nastawnię elektryczną.

Po naprawdę ciekawym, trwającym około godziny oprowadzeniu po kolejnych pomieszczeniach Elektrociepłowni wróciliśmy do Marek.

przyg. G. Dokurno – szkolny doradca zawodowy