Wycieczka do manufaktury papieru czerpanego

W poniedziałek 22 października uczniowie klas drugich brali udział w wycieczce do Manufaktury Papieru Czerpanego w Kobyłce.

Na początku wysłuchaliśmy informacji o historii papieru w Polsce i na świecie. Dowiedzieliśmy się, co to jest filigran i znak wodny. Poznaliśmy różnice pomiędzy pergaminem, papirusem a papierem czerpanym. Następnie podczas warsztatów czerpaliśmy arkusze papieru wykorzystując urządzenia z XIV i XV wieku. Mieliśmy również okazję spróbować swoich sił w starej metodzie introligatorskiej barwienia papieru (marmoryzacji) na wyciągu z glonów. Na koniec wzięliśmy udział w quizie wiedzy o tym, jak wynaleziono papier – najlepsi zostali nagrodzeni upominkami wytwarzanymi w Manufakturze.

Nasze prace po wysuszeniu zostały dostarczone do szkoły. Każdy mógł podziwiać ostateczny efekt swojej pracy, czyli papier ze znakiem wodnym, papier marmoryzowany oraz Papier Ratujący Pszczoły.

„Bee saving paper”, czyli Papier Ratujący Pszczoły jest to specjalny papier, którego formuła jest efektem współpracy agencji Saatchi & Saatchi IS z Manufakturą Papieru Czerpanego w Kobyłce i organizacją Miejskie Pszczoły.

Współczesne pszczoły nie mają łatwego życia. Cywilizacyjny postęp ludzkości znacznie utrudnił im zdobywanie pożywienia. Aby do niego dotrzeć, muszą pokonywać coraz większe odległości. W trakcie takiej wędrówki wiele z nich umiera z przemęczenia. Papier Ratujący Pszczoły pomaga osłabionym długimi podróżami pszczołom na dwa sposoby. Po pierwsze, w papierze zawarto nielepiącą formę glukozy, która działa na owady jak prawdziwy zastrzyk energii, by mogły lecieć dalej. Po drugie, zawiera w sobie nasiona Facelii – jednej z ulubionych roślin pszczół. Dzięki temu, że papier jest biodegradowalny, za rok może wyrosnąć z niego miododajna roślina, która sama stanie się kolejnym źródłem energii.

przyg. M.Brym