Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia w Markach
“Od siebie trzeba wymagać najwięcej.” Stefan Wyszyński


Wizyta w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W dniu 3 października 2018 r. klasy IIIe i IIIa gimnazjum wybrały się na wizytę do Łazienek Królewskich oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Była to długo wyczekiwana wycieczka, ponieważ termin rezerwowaliśmy ponad pół roku wcześniej.

Na początku naszej przygody wybraliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Podziwialiśmy ten piękny teren podczas przepięknej jesieni. Następnie udaliśmy się do budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podczas wycieczki po terenie Kancelarii mogliśmy zobaczyć najważniejsze pomieszczenia w budynku. Zanim jednak weszliśmy do środka zostaliśmy poddani kontroli. Funkcjonariusze BOR dokładnie sprawdzili każdego uczestnika wycieczki. Musieliśmy okazać dokumenty tożsamości ze zdjęciem oraz skanowano nasze plecaki i torebki. Nie była to kontrola na potrzeby naszej wycieczki. Każdy kto wchodzi do budynku kancelarii musi poddać się kontroli. W naszej obecności sprawdzano pracowników, którzy wchodzili do biura. Ze względów bezpieczeństwa taką kontrolę przechodzą wszyscy, którzy chcą wejść do budynku.

Trasa wycieczki wiedzie przez Salę Obrazową – miejsce oficjalnych ceremonii z udziałem zagranicznych gości premiera. Tu także wygłaszane są ważne oświadczenia szefa rządu. Zwiedzający mogą również oglądać Salę Okrągłego Stołu, gdzie przyjmowane są delegacje krajowe i zagraniczne oraz Salę Zegarową i Recepcyjną, w których odbywają się osobiste spotkania premiera i ministrów z szefami rządów oraz ambasadorami. Trasa zwiedzania wiedzie także przez Salę Świetlikową – miejsce posiedzeń Komitetu Stałego Rady Ministrów, Salę im. A.Frycza-Modrzewskiego, gdzie w każdy wtorek obraduje rząd, oraz gabinet premiera. Ostatnią udostępnioną salą była Sala Kolumnowa, w której organizowane są różnego rodzaju konferencje i uroczystości.

Ze względu na wizytę zagranicznych gości w dniu naszej wycieczki, trasa zwiedzania była bardzo okrojona. Nie zmienia to faktu, że podobało nam się bardzo, a wszystko rekompensuje nam prezent od samego premiera . Każdy z uczestników wycieczki otrzymał flagę Polski wraz z listem od Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego.

przyg. A.Dembińska