W poszukiwaniu ciekawych zawodów

20 listopada uczniowie Zespołu Szkól nr w Markach w ramach Projektu Bliżej Rynku Pracy odwiedzili Sąd Rejonowy oraz Komendę Powiatową Policji w Wołominie. Na sali sądowej uczniowie spotkali się z sędzią, prokuratorem, kuratorami zawodowym, poznali specyfikę każdego z tych zawodów, dowiedzieli się w jaki sposób można uzyskać kwalifikacje umożliwiające pracę w każdym z powyższych zawodów.

Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych osobom odwiedzającym sąd, takich jak: niebieski pokój - miejsce, gdzie prowadzi się rozmowy, przesłuchania dzieci; areszt, w którym przebywają aresztowani czekający na rozprawę.

Drugim punktem wycieczki była wizyta w Komendzie Powiatowej Policji, gdzie podinspektor Wioletta Zychnowska przedstawiła zalety i wady zawodu policjanta, opowiedziała co zrobić, aby zacząć pracę w zawodzie policjanta. Uczniowie mogli też poczuć się jak prawdziwi funkcjonariusze wyruszający na patrol siedząc za kierownicą radiowozu, włączając sygnały świetlne i dźwiękowe. Na koniec chętni badali swoje linie papilarne szukając potwierdzenia tezy, że nie ma dwóch takich samych wzorów.

Wycieczka, jak wynikało z deklaracji uczestników była dla wszystkich ciekawym przeżyciem, być może ktoś z jej uczestników odkrył w sobie powołanie do zawodu policjanta bądź sędziego.

przyg. G.Dokurno – szkolny doradca zawodowy