W poszukiwaniu ciekawych zawodów

Uczniowie klasy IIIB gimnazjum we wtorek 26 marca odwiedzili Sąd Rejonowy oraz Komendę Powiatową Policji w Wołominie w ramach projektu edukacyjno-szkoleniowego pod nazwą: „Lekcje Prawa w Sądzie”.

Pomysł zorganizowania i przeprowadzenia projektu, zainspirowany został ogólnopolską kampanią na rzecz edukacji prawnej i jest kontynuacją działań Sądu Rejonowego w Wołominie związanych z propagowaniem obywatelskich postaw i budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Na sali sądowej uczniowie mieli możliwość rozmowy z sędzią, prokuratorem, kuratorem zawodowym, poznali specyfikę wykonywanych przez nich zawodów, dowiedzieli się w jaki sposób można uzyskać kwalifikacje umożliwiające pracę w każdym z nich, przedstawiono im także zasady funkcjonowania Sądu.

Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych osobom odwiedzającym sąd, takich jak: niebieski pokój - miejsce, gdzie prowadzi się rozmowy, przesłuchania dzieci; areszt, w którym przebywają aresztowani czekający na rozprawę.

Drugim punktem wycieczki była wizyta w Komendzie Powiatowej Policji, gdzie podinspektor Wioletta Zychnowska przedstawiła zalety i wady zawodu policjanta, opowiedziała co zrobić, aby zacząć pracę w zawodzie policjanta.

Mamy nadzieję, że wycieczka była dla wszystkich uczestników ciekawym przeżyciem, być może ktoś odkrył w sobie powołanie do zawodu policjanta bądź sędziego.

przyg. G.Dokurno – szkolny doradca zawodowy