Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny mający na celu rozbudzenie zainteresowania uczniów naukami ścisłymi. Firma Robert Bosch od 2011 roku organizuje warsztaty dla uczniów w ramach tego programu.

Uczniowie naszej szkoły (10 osób) wzięli udział w warsztatach: "Wytwarzanie i rekonstrukcja elementów z wykorzystaniem techniki przyrostowej (druk 3D)".

Warsztaty odbyły się w dniu 26 listopada 2019 r. na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć profesjonalny skaner i oprogramowanie wykorzystywane do druku 3D. Prowadzący zajęcia zeskanował piórnik, mandarynkę i pudełko śniadaniowe jednego z uczniów. Dowiedzieliśmy się, że dzięki takim technologiom wydrukowano w 3D postać Roberta Lewandowskiego. Oczywiście ze strony naszych uczniów padło pytanie czy nas też da się zeskanować. Następnie prowadzący zajęcia zeskanowali twarz jednej z uczennic, a potem uczniowie samodzielnie zeskanowali twarz kolegi. Czymś niezwykłym było zobaczyć twarze uczniów wyświetlone na rzutniku w programie do przygotowywania wydruków 3D. Dzięki takim skanom śmiało można wydrukować wizerunki naszych uczniów na drukarce 3D, natomiast zajęło by to duuużo czasu.

Młodzi wynalazcy z naszej szkoły bardzo entuzjastycznie podeszli do warsztatów, w których brali udział i zapowiedzieli chęć uczestnictwa w kolejnych. Rangę wydarzenia podniósł fakt, że zajęcia odbywały się na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, dzięki czemu nasi uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi studenci.

Kilka dni po warsztatach otrzymaliśmy na maila szkoły wiadomość od prowadzącego zajęcia. Prowadzący i studenci z koła naukowego WAT byli zachwyceni zaangażowaniem naszych uczniów w zajęcia i zapowiedzieli, że czekają na nich za kilka lat na studiach. 😊

przyg. A.Dembińska