Nasza uczennica w dziesiątce finalistów Akademii Boscha 😊

Czy pamiętacie jeszcze konkurs na wynalazek, który był ogłaszany w naszej szkole w listopadzie? 😊

Jeśli nie, to warto sobie o nim przypomnieć, ponieważ nasza uczennica Julia Posled z klasy 6c znalazła się w dziesiątce finalistów konkursu Akademii Boscha. Jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy! 😊

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny mający na celu rozbudzenie zainteresowania uczniów naukami ścisłymi. Firma Robert Bosch od 2011 roku organizuje warsztaty dla uczniów, a następstwem warsztatów jest konkurs na wynalazek. Pomysły konkursowe mogą zgłaszać uczniowie z całego województwa mazowieckiego i dolnośląskiego.

Julia zgłosiła do konkursu Bezpieczny plecak. W pierwszym etapie zespoły konkursowe zgłaszały pomysł na wynalazek wraz z opisem działania wynalazku. Dopiero w drugim etapie nastąpiło przygotowanie prototypu wynalazku. Bezpieczny plecak to plecak z ekologicznych materiałów, z przymocowanymi taśmami led, sterowanymi pilotami. Wszystko podłączone jest do powerbanka zasilanego energia słoneczną. Bezpieczny plecak jak sama nazwa wskazuje ma dbać o bezpieczeństwo uczniów na drodze do i ze szkoły. Dzięki takiemu plecakowi uczeń jest widoczny w ciemności, ponadto lampki led zasilane są energią słoneczną (która gromadzi się w eko powerbanku).

Julia ze swoim pomysłem została wytypowana do drugiego etapu konkursu i otrzymała zaproszenie na galę finałową Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.

W dniu 25 lutego 2020 r. odbyła się gala finałowa w siedzibie firmy BOSCH w Warszawie. Miałyśmy wraz z Julią możliwość w niej uczestniczyć. Oprócz dziesięciu zespołów, które znalazły się w finale uroczystość uświetnili swoją obecnością tacy goście jak m.in. Rafał Rudziński - Prezes Zarządu firmy Robert Bosch w Polsce, przedstawiciel Urzędu Patentowego RP oraz przedstawiciel Politechniki Warszawskiej.

Podczas gali wszyscy finaliści prezentowali swoje wynalazki i odpowiadali na pytania prowadzącej galę.

Pierwsze trzy miejsca otrzymały interesujące nagrody, a wszyscy finaliści dyplomy i nagrody rzeczowe od firmy Bosch.

Bardzo interesującym elementem gali był robot EuGenius, który był współprowadzącym galę. Po uroczystości można było zamienić z nim kilka słów i zrobić sobie zdjęcie.

Julia o udziale w konkursie Akademii Boscha: „Na pewno odczuwalny był u mnie stres. Stresowałam się wystąpieniem przed tymi wszystkimi ludźmi. Co prawda byłam tam chyba najmłodsza, ale jakoś mi to nie przeszkadzało. Było mi trochę przykro, że nie zajęłam 3 miejsca, ale może uda się w przyszłym, roku.”

Więcej o konkursie można przeczytać na stronie:
akademiawynalazcow.com.pl

Partnerami projektu Akademia Wynalazców są:
Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Urząd Patentowy RP, Wrocławski Park Technologiczny oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego ICM UW.

Gratuluję Julii zakwalifikowania się do 10 finalistów i zachęcam wszystkich uczniów do udziału w następnej edycji Akademii Boscha w kolejnym roku szkolnym. 😊

przyg. A.Dembińska