Global Math Week 10-17 października 2019

Międzynarodowy Tydzień Matematyki trwał w szkołach na całym świecie w dniach 10-17 października 2019 r.

Jest to tydzień organizowany przez społeczność nauczycieli działających pod nazwą: Global Math Project. Global Math Project to ogólnoświatowy ruch, którego celem jest inspirowanie nauczycieli na całym świecie, aby rozpalali i podtrzymywali w swoich uczniach miłość do nauki matematyki.

Ponad 20 000 nauczycieli i prawie 6 milionów uczniów skorzystało z programu „exploding dots” (wybuchające kropki), dostępnego w tym roku w ramach tygodnia matematyki. „Wybuchające kropki” to innowacyjne podejście do działań wykonywanych na zajęciach matematyki.

W naszej szkole również skorzystaliśmy z „wybuchających kropek”. Dzięki eksplodującym kropkom zmieniliśmy sposób postrzegania przez nas matematyki. W klasie 5b ćwiczyliśmy działania pisemne, a w klasach szóstych (6a, 6c) i siódmych doszliśmy do zaawansowanego dzielenia. Podczas zajęć poznaliśmy kropki i antykropki, które się anihilowały. Zajęcia z wybuchającymi kropkami spotkały się z entuzjazmem uczniów. Każdy z uczniów chciał podejść to tablicy i „wybuchnąć” kropki, czyli rozwiązać zadanie.

Dzięki „maszynom”, wyspom dostępnym na stronie: www.explodingdots.org, nasze zajęcia stały się ciekawym doświadczeniem, przygodą i odkrywaniem matematyki. Zachęcam do odwiedzenia strony wybuchających kropek również w domu.

przyg. A.Dembińska