SZKOŁA – PAMIĘTAMY

Koniec października i początek listopada to czas kiedy porządkujemy mogiły, zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii, szczególnie tej lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

W tym roku uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Katarzyny Czarnoty, nauczyciela historii wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła – Pamięta”. Celem akcji było zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla lokalnej społeczności postaci i wydarzenia. W ramach działań młodzież przygotowała gazetkę o postaciach związanych z historią Marek takich jak Zofia Kukier, Jan Penzioł, bł. Ks. Bronisław Markiewicz, miejscach pamięci takich jak: Pomnik upamiętniający walki żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu "Celków-Marki", Pomnik na Kruczku, Pomnik Dziesięciu Powieszonych, Tablica poświęcona pamięci Zofii Kukier.

Uczennice klasy VIb Martyna Kowalska i Weronika Kurnikowska przygotowały i poprowadziły wykorzystując gazetkę spotkania dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej i klas czwartych zabierając ich na wycieczkę po historii naszego miasta.

Kolejna grupa młodzieży zaangażowała się w porządkowanie grobów, miejsc pamięci znajdujących się w pobliżu Zespołu Szkół nr 2. Pod czujnym okiem pani Uli Paszkiewicz uczniowie grabili, czyścili, zapalali znicze, ale przede wszystkim uczyli się historii swojej Małej Ojczyzny, bo przecież jak mówił patron szkoły Kardynał Stefan Wyszyński: "Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez przyszłości."

Mamy nadzieję, że między innymi takie żywe lekcje historii sprawią iż dzieci i młodzież naszej szkoły poznają historię Marek, będą pamiętali o tych, którzy w czasie wojny i pokoju pracowali na rozwój naszego miasta.

przyg. G.Dokurno