Mikołajki w Centrum Nauki Kopernik

6 grudnia uczniowie klasy 3b uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wizytę rozpoczęliśmy od aktywnego zwiedzania wystawy Zmierz się! Jest to ponad 40 angażujących eksponatów, dzięki którym dzieci mogły poznać swój organizm. Mierzyli wzrost, rozpiętość ramion, długość stopy i palca. Sprawdzali, z jaką siłą naciskają na podłoże lądując po skoku. Określali szybkość reakcji na różne bodźce.

Następnie obejrzeliśmy spektakl O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali w Teatrze Robotycznym, w którym rolę aktorów odrywają roboty. Scenariusz przedstawienia oparto na jednej ze słynnych Bajek robotów Stanisława Lema.

W Centrum Nauki Kopernik każdy może poczuć się jak naukowiec. W Strefie Eksperymentowania uczniowie stali się przedmiotem zaskakujących eksperymentów dotyczących człowieka i przyrody. Sprawdzili jak zmysły i umiejętności pozwalają nam odbierać, interpretować oraz opisywać świat. Przetestowali możliwości własnego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje. Eksperymentowali także z żyroskopami, magnetyzmem oraz stroboskopami.

W Teatrze Wysokich Napięć zobaczyliśmy pokaz naukowy - Pojedynek Mistrzów, czyli multimedialny spektakl o współzawodnictwie Tesli i Edisona. Animator CNK w ciekawy sposób przedstawił nam różnice między prądem stałym i przemiennym, a także zaprezentował działanie drabiny Jakuba, generatora Van de Graaffa i transformatora Tesli, który potrafi zmienić się w instrument muzyczny.

Uczniowie bawiąc się, jednocześnie zgłębiali wiedzę z różnych dziedzin. Przekonali się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam bardzo szybko i przyjemnie.

przyg. M.Brym