Wycieczka do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku

Dnia 29 listopada uczniowie z klasy 7c, 8c oraz 8b odwiedzili Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku w ramach zajęć z projektu Mistrzowie Kompetencji. Ze względu na specyfikę miejsca jakim jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych, na początku naszej wizyty każdy z uczestników wycieczki przeszedł kontrolę bezpieczeństwa. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy i udaliśmy się na cykl wykładów.

Pierwsze spotkanie dotyczyło promieniowania elektromagnetycznego, podczas którego uczniowie podawali przykłady z codziennego życia. Podczas kolejnego wykładu pod tytułem Promieniotwórczość, promieniowanie α, β, γ prowadzący starał się odpowiedzieć na pytanie czy promieniowania należy się bać. Naszą wizytę zakończyliśmy prezentacją na temat budowy i zastosowania reaktora Maria oraz krótkim zwiedzaniem.

Poniżej wrażenia z wyjazdu przedstawiają uczniowie klasy 7c:
Moim zdaniem zajęcia były ciekawe, a klasa się zintegrowała. (Ola)
Podczas wycieczki zobaczyliśmy wiele ciekawych eksperymentów. Poznaliśmy fakty dotyczące fizyki i nauki. Takie wycieczki powinny być organizowane częściej. (Julka)
Przewodnik opowiedział nam ciekawostki o promieniowaniu i działaniu reaktora. Podobało mi się! (Michał)
Przewodnik mówił konkretnie i na temat, ale posiadał duże poczucie humoru. (Kornelia)

przyg. N.Jarzynka