Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia w Markach
“Od siebie trzeba wymagać najwięcej.” Stefan Wyszyński


Portret Króla Jegomości – wycieczka do Zamku Królewskiego

Dnia 28 listopada 2019 roku uczniowie klasy 2c wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili Zamek Królewski, gdzie uczestniczyli w zajęciach muzealnych pod hasłem: "Portret Króla Jegomości". Zajęcia odbywały się w czasie zwiedzania wystaw stałych w muzeum. Dzieci, oglądając uważnie różne rodzaje portretów królewskich - reprezentacyjne, konne, prywatne zapoznawały się z ich rodzajem i bogactwem. Uczniowie poznali insygnia władzy królewskiej i symbolikę kolorów na malowanych przez artystów obrazach. Dzieci wyszukiwały również na obrazach symboliczne znaki króla - koronę, berło, jabłko królewskie. Oglądając i omawiając prezentowane w gablotach eksponaty oraz obrazy, dzieci poznawały historię malarstwa portretowego na ziemiach polskich.

Następnie wszyscy wzięli udział w krótkich zajęciach plastycznych. Pod okiem prowadzącej warsztaty Pani, uczniowie malowali insygnia królewskie. Wykonane własnoręcznie prace zabraliśmy do szkoły. Będą one ciekawą pamiątką z pobytu w Zamku Królewskim.

Na zakończenie wybraliśmy się na krótki spacer po Placu Zamkowym i obejrzeliśmy z bliska jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy – Kolumnę Zygmunta III Wazy.

przyg. M.Urlich