Tydzień Zdrowia- MĄDRE DZIECI NIE JEDZĄ ŚMIECI!

W dniach 7-11 października w edukacji wczesnoszkolnej obchodziliśmy Tydzień Zdrowego Stylu Życia. Każdego dnia uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali różne smaczne, kolorowe przekąski, które składały się z samych zdrowych produktów.

W poniedziałek dzieci nauczyły się jakich produktów użyć, by wypić zdrowy i smaczny koktajl. Okazało się, że marchewka i jabłko jest równie smaczne, co czekoladowy cukierek - a zdecydowanie zdrowsze. Mleko z mango i bananem smakowało jakby było posłodzone - a to owoce nadały pysznego smaku. Dla wielu dzieciaków połączenie produktów było bardzo ciekawe, często wręcz nowe.

We wtorek w całej szkole czuć było zapach świeżego pieczywa i warzyw. Sporządzone kanapki były przepełnione smakołykami - mnóstwem chrupiących i kolorowych warzyw oraz wędliną i serem. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem pracowały i z pewnością niejedna mama czy tato będą mogli wykorzystać zdobyte przez ich dzieci umiejętności. Każdy uczeń poradzi sobie z samodzielnym wykonaniem kanapki.

Czwartek okazał się dla małych kucharzy równie smaczny i ekscytujący. Już od samego rana w całej szkole unosiły się niesamowite zapachy. Przygotowanie owocowych i warzywnych sałatek okazało się prostsze niż niektórzy myśleli. Była to również okazja do poznania smaków nieznanych dotąd owoców czy warzyw. Miski zapełniały się pysznymi składnikami. Kilka chwil później gotowe już sałatki znikały w okamgnieniu. Wiele osób prosiło o dokładki. Podczas przerw na szkolnym korytarzu było słychać rozmowy i porównania, jaka sałatka była w danej klasie najsmaczniejsza.

Piątek był dniem podsumowującym całą akcję, jak również finałem konkursu plastycznego, który towarzyszył Tygodniowi Zdrowego Stylu Życia. Dzieci zapamiętały bardzo wiele cennych informacji, które powinny im towarzyszyć nie tylko w dzieciństwie, ale również w dorosłym życiu. Każdy z nas wszak wie, jak cenne jest zdrowie i jakże ważnym jest, by już od najmłodszych lat dbać o nie należycie. Pani wicedyrektor Anna Werelich podziękowała wszystkim uczestnikom za codzienne przekąski, gdyż każdego dnia uczniowie pamiętali o tym, by podzielić się swoimi daniami z Dyrekcją i pracownikami szkoły.

Cały tydzień był wydarzeniem niezwykle ekscytującym, ale wymagającym zaangażowania dzieci, rodziców i nauczycieli. Z pewnością wiedza zdobyta podczas zajęć nie pójdzie na marne, a nasi uczniowie wcielą wskazówki i przepisy w swoich domach. Trzeba przyznać, że pierwsze efekty już są widoczne. Obserwując śniadaniówki zauważamy większą ilość warzyw i owoców. Oby tak dalej.

Tydzień Zdrowia był jednym z elementów projektu edukacyjnego „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”, którego autorem jest Grzegorz Łapanowski. Dzięki tej akcji mamy szansę na zdobycie tytułu Szkoły Dobrych Działań oraz umieszczeniu na Mapie Dobrych Działań. Trzymamy kciuki!

Niech podsumowaniem będą słowa, które napisał jeden z naszych uczniów na swojej pracy konkursowej:
„Mądre dzieci zdrowe jedzenie na talerz nakładają,
bo o swoje zdrowie dbają.
Wiedzą to młodzi i ich rodzice,
że zdrowe jedzenie to lepsze życie.
Ci, co talerzy nie używają, to znaczy ciągle fast-foody wcinają,
Bo po co talerz do tych wszystkich rzeczy,
Skoro w pudełkach i torebkach kupują rodzice dzieciom te śmieci.”

przyg. K.Pakieła