Tęskniliśmy za Tobą, Szkoło!

1 września 1921 roku, w prywatnym domu, rozpoczęła się historia Szkoły Podstawowej w Strudze, naszej szkoły. Trzy lata po odzyskaniu niepodległości, rok od Cudu nad Wisłą postanowiono stworzyć szkołę, by kształcić strużańskie dzieci. Kim byli nauczyciele, jak w tak trudnych warunkach poradzili sobie z organizacją szkoły? A uczniowie? Pisali stalówką i atramentem, a może ostro zatemperowanym ołówkiem? Jak rozwijała się i zmieniała szkoła na przestrzeni stu lat? Mamy dużo czasu, by spróbować odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Korzystamy z książek o historii Marek, przeglądamy kroniki szkolne, wypytujemy babcie, dziadków, rodziców, sąsiadów. Tropimy historię, chcemy ją poznać, ale tworzymy też własną.

28 maja 2021 roku zainaugurowaliśmy obchody 100-lecia istnienia naszej szkoły. Zaledwie kilka dni wcześniej wróciliśmy po siedmiu miesiącach izolacji. Hasło „Tęskniliśmy za Tobą, Szkoło” i instalacja, która w związku z nim powstała to znak czasów, w których przyszło nam żyć. Podczas spotkań klasowych uczniowie zapełnili białe trójkąty rysunkami i hasłami opisującymi emocje związane z powrotem do szkoły. Wielobarwna girlanda stworzona z tych prac zawisła w holu. Za czym tęskniliśmy? Za pisaniem na tablicy, spaghetti na stołówce, cukierkami na urodziny. Głównie jednak za przyjaciółmi, nauczycielami, „ponieważ kocham naszą panią”, za normalnością. „A najlepsze w powrocie do szkoły jest chodzenie do niej”.

Elementem wprowadzającym do czekających nas po wakacjach wielu różnych wydarzeń upamiętniających rocznicę powstania szkoły była prezentacja dotycząca naszej historii - 100 lat w kilkuminutowej pigułce. W przyszłym roku szkolnym będziemy rozwijać wątki zawarte w prezentacji, a ze wszystkich informacji złożymy - jak z puzzli - historię naszej szkoły. Po co? By poczuć ciągłość dziejów, by-patrząc na naszą nowoczesną szkołę- docenić to, co mamy. By uczestnicząc w różnych działaniach poznać się lepiej, zacieśnić więzi. By czerpać z wzorców. By uszanować tych, którzy byli przed nami.

przyg. E.Jałosińska