INNOWACJA PEDAGOGICZNA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Tytuł innowacji: Zabawa z niemieckim – Spiel, Spaß und dabei Lernen auch
Autor: Magdalena Stachura

Na zajęciach innowacji pedagogicznych z języka niemieckiego uczniowie poznają kraje niemieckiego obszaru językowego, ich zwyczaje i kultury. Podczas zajęć wykorzystujemy autentyczne teksty kultury niemieckojęzycznej tj. filmy, fragmenty książek, czasopisma. Poznajemy słownictwo i zachowania poprzez odgrywanie scenek, np. w sklepie, na dworcu, a na ulicy pytamy o drogę. Żeby uczniom łatwiej było zapamiętać słownictwo gramy w gry, zarówno tradycyjne jak planszówki i karcianki, ale też poznajemy gry i fiszki online. W ramach innowacji pedagogicznych uczestniczymy także w wyjściach pozaszkolnych, np. na Festiwal Filmu Niemieckojęzycznego, do Instytutu Goethego czy do Ambasady Niemiec.

W ramach innowacji z języka niemieckiego, 16.stycznia klasa 3e gimnazjum była na wycieczce w Ambasadzie Niemiec. Podczas wizyty zobaczyliśmy bibliotekę, w której odbywają się rozmowy kwalifikacyjne do pracy w ambasadzie i na stypendia do Niemiec. Podczas prezentacji mieliśmy małą powtórkę z lekcji niemieckiego o sąsiadach Niemiec, landach i niemieckim prezydencie. Pani Joanna Janecka z Wydziału Kultury opowiedziała nam o kontaktach polsko-niemieckich, o strukturze Ambasady, pracy Ambasadora, a następnie odpowiedziała na liczne pytania naszych uczniów. To była bardzo ciekawa lekcja kulturoznawcza.

przyg. M.Stachura