Innowacja pedagogiczna: "Zdrowo-fitnessowo"

Tytuł innowacji: "Zdrowo-fitnessowo"
Autorzy: Anna Brożyna i Katarzyna Pakieła

Promocja zdrowia jest bardzo ważnym aspektem we współczesnym świecie. Już od najmłodszych lat dzieci słyszą wiele informacji dotyczących zdrowego stylu życia. By wdrożyć i zaszczepić te dobre nawyki zdrowego trybu życia trzeba pamiętać, że teoria musi iść w parze z praktyką. Innowacja "Zdrowo-fitnessowo" związana jest i będzie realizowana właśnie w ten sposób.

Zajęcia teoretyczne przewidują pogłębienie materiału o problematykę kształtowania zdrowego stylu życia wykraczającego poza treści realizowane w programach edukacyjnych dla klas I-III. Wyposaży ona uczniów w określone wiadomości, postawy i umiejętności, w zrozumiały i przystępny sposób przybliży pożądane nawyki żywieniowe choćby poprzez zwiększenie udziału owoców, warzyw i zbóż w codziennej diecie.

Zajęcia praktyczne to nauka prawidłowego wykonywania ćwiczeń fitness. Fitness dzięki wspólnej zabawie przy muzyce kształtuje naszą sylwetkę, usprawnia kondycję fizyczną, wzmacnia i rzeźbi mięśnie, ale również jest okazją do bycia razem i umacniania więzi grupowych. Fitness to sport dla każdego. Łatwe ćwiczenia, podczas których każdy daje z siebie tyle, ile może. Ruch sprawia, że patrzymy na świat bardziej optymistycznie. Wspólne ćwiczenia sprawiają, że czas mija bardzo szybko, zaś uczestnicy często nie zdają sobie sprawy, jak szybko zobaczą efekty swojej pracy - w tym wypadku niby niepozornych ćwiczeń.

Przyczyną wprowadzenia niniejszej innowacji jest przede wszystkim kształtowanie wśród najmłodszych uczniów wiedzy z zakresu promocji zdrowia oraz edukacji zdrowotnej, zwiększenie aktywności fizycznej, ale również stworzenie w szkole pozytywnej atmosfery, poprzez uczestnictwo uczniów ze wszystkich klas I-III. Wszyscy wiemy, że "w zdrowym ciele - zdrowy duch", stąd jako autorki innowacji chciałybyśmy, by nasi uczniowie już od najmłodszych lat mieli nawyk dbania o własne zdrowie, aktywność fizyczną swoje ciało i piękną sylwetkę.

Program innowacji ma charakter otwarty - jego treści mogą być rozszerzane w zależności od zainteresowań dzieci.

Zawiera on hasła dotyczące:

• dbania o własne zdrowie
  • zasad zdrowego odżywiania się
  • przyrządzania zdrowych posiłków
  • kultury spożywania posiłków i estetyki
  • roli aktywności ruchowej w życiu człowieka
  • ścisłego związku zdrowej diety z ruchem
  • ćwiczeń fitness.

przyg. K.Pakieła i A.Brożyna