INNOWACJA Z MATEMATYKI

Tytuł innowacji: Edukacja finansowa (Elementy matematyki związane z finansami)
Autor: Anna Dembińska

Innowacja skierowana do uczniów klas 8 oraz chętnych z klas: 5a, 5b i 6b.

Na zajęciach poruszane będą zagadnienia związane z finansami, np. co to jest kredyt, jak go uzyskać, co to są podatki, jakie są rodzaje podatków, jak rozliczać PiT, raty, kapitalizacja odsetek, konto oszczędnościowe, lokata, jakie oprocentowanie jest korzystne... itd.

Uczniowie zastosują w praktyce wzory matematyczne (np. do obliczeń kapitalizacji odsetek). Uczniowie zauważą, że to czego się uczymy przydaje w życiu codziennym. W ramach innowacji uczniowie uczestniczą w programie Finansoaktywni. Misja: Planujemy budżet oraz biorą udział w konkursie na projekt budżetu obywatelskiego.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie dowiedzą się m.in. jak duże znaczenie ma budżet – od osobistego i rodzinnego, aż po budżet państwa oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszym miejscu zamieszkania.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Minister Edukacji Narodowej.

Ciekawym doświadczeniem byłby wyjazd do Centrum Pieniądza, ewentualnie banku oraz spotkanie z pracownikiem banku, analitykiem finansowym.

przyg. A.Dembińska