INNOWACJA

Tytuł innowacji: MYŚLĘ - RYSUJĘ - ORGANIZUJĘ, czyli wykorzystanie myślenia wizualnego do nauki i organizacji czasu
Autor: Katarzyna Pazio

W II półroczu roku szkolnego 2020/2021 wprowadzona została innowacja pod nazwą „MYŚLĘ – RYSUJĘ – ORGANIZUJĘ, czyli wykorzystanie myślenia wizualnego do nauki i organizacji czasu” dla uczniów klas IV-VII.

Podczas zajęć uczennice i uczniowie poznają czym jest myślenie wizualne, dlaczego warto poznać alfabet myślenia wizualnego i w jaki sposób mogą wykorzystać taki sposób notowania w szkole, aby usprawnić swój sposób nauki.

Ponadto uczniowie poznają sposoby na organizowanie swojego czasu i kształtowanie swoich nawyków z wykorzystaniem systemu Bullet Journal.

W dniu 4 marca odbyły się pierwsze zajęcia innowacji MYŚLĘ – RYSUJĘ – ORGANIZUJĘ, podczas których 26 chętnych uczniów dowiedziało się czym jest myślenie wizualne i dlaczego powinniśmy „myśleć mięśniami”. Nie wszyscy byli w 100% przekonani, że taki sposób notowania jest skuteczny i ułatwia naukę.

Po krótkim eksperymencie, który miał na celu sprawdzenie w jaki sposób nasz mózg zapamiętuje informacje, które zapisane są liniowo i graficznie okazało się, że w znacznej większości uczniowie zapamiętali więcej informacji zapisanych w formie sketchnotki.

„A co to jest sketchnotka?” – zapytali uczniowie, którzy do tej pory nie znali tego słowa. Po wyjaśnieniu, że jest to notatka, która łączy w sobie tekst i proste rysunki przyszła kolej na stworzenie swojej pierwszej sketchnotki. I tak oto powstały pierwsze prace pt. „ABS sketchnotki”.

przyg. K.Pazio