STULECIE SZKOŁY

100-lecie szkoły Podstawowej nr 5 w Markach

Mamy zaszczyt poinformować o rozpoczęciu obchodów 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Markach. Dnia 1 września 1921 roku w obecnych granicach Marek rozpoczęła swoją działalność Publiczna Szkoła Powszechna w Czarnej Strudze. Przez lata szkoła mieściła się w różnych rejonach naszego miasta, w tym w wynajmowanych domach prywatnych. W 1946 roku siedzibą szkoły został budynek przy ulicy Turystycznej 10 (wykorzystywany przez szkołę do 2010 roku). Od 1971 roku szkoła nosi nazwę Szkoła Podstawowa nr 5. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęto budowę nowej siedziby szkoły przy ulicy Wczasowej 5, która w całości została oddana do użytku w 1996 roku. W maju 2002 roku Zespołowi Szkół nr 2, w którego skład wchodzi Szkoła Podstawowa, nadano imię Prymasa Tysiąclecia.

Dnia 28 maja rozpoczynamy obchody stulecia szkoły połączone z akcją „Tęskniliśmy za Tobą, Szkoło!”. Przed nami wiele zaplanowanych działań, m. in. wywiady z absolwentami i pracownikami szkoły, konkursy, wystawy jubileuszowe, zajęcia i prezentacje materiałów interaktywnych dla uczniów, a na zakończenie uroczysty koncert z okazji 100-lecia szkoły, który odbędzie się w maju przyszłego roku wraz z obchodami Święta Szkoły i 20-lecia nadania imienia.

Już dziś zapraszamy do uczestnictwa w zaplanowanych działaniach oraz obserwowania w mediach efektów naszej pracy.

Z najlepszymi życzeniami jubileuszowymi dla uczniów i absolwentów, byłych i obecnych pracowników

– dyrektor szkoły Elżbieta Piszcz

Świętowanie stulecia Naszej Szkoły czas zacząć!

Trzy, dwa, jeden, zero, start! Odpalamy dziś obchody stulecia szkoły!!! Tak, tak, proszę Państwa – to nie pomyłka. Właśnie stulecia! Nasza Szkoła istnieje od roku 1921!

Zamierzamy świętować przez najbliższy rok. Z powodu pandemii rozpoczęcie nie będzie tak huczne, jak planowaliśmy, ale atrakcji w najbliższych miesiącach nie zabraknie. Na szczęście obchody możemy zacząć nie tylko on-line, ale także w szkole, do której wróciliśmy po blisko siedmiu trudnych miesiącach! Hura, hurra!

Obchody zaczynamy 28 czerwca, Świętem Szkoły, które będzie miało formę spotkań integracyjnych w klasach (bo niestety nie możemy spotkać się, jak dotąd wszyscy razem w sali gimnastycznej). Tego dnia odbędzie się akcja: „Tęskniliśmy za Tobą, Szkoło!” – na korytarzu zawiśnie długa girlanda przygotowana z proporczyków przygotowanych przez wszystkich (tak jest!) uczniów i nauczycieli. Na spotkaniach z wychowawcami będzie sposobność do zapoznania się z historią szkoły i wzięcia udziału w quizach o szkole. To na dobry początek!

Społeczność szkoły zawsze jest mocno związana ze swoim Patronem. Dlatego czujemy się wyjątkowo, wiedząc, że stulecie Naszej Szkoły odbywa się w tym samym roku, w którym nastąpi beatyfikacja Kardynała Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. To niezwykłe wydarzenie będzie miało miejsce już 12 września br.

Bardzo cieszymy się na najbliższy rok, bo wiemy, że będzie to czas, który wykorzystamy na świętowanie stulecia szkoły i beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Będzie to twórczy czas, bo harmonogram uroczystości jest pełen inicjatyw podejmowanych przez Nauczycieli Naszej Szkoły wspólnie z Uczniami. Zapraszamy do wspólnego świętowania także Uczniów innych mareckich szkół i mieszkańców Naszego Miasta – teraz zachęcając do odwiedzania naszej strony internetowej, w najbliższych tygodniach do udziału w konkursach i wydarzeniach, które będą miały miejsce w Naszej Szkole! W końcu tak wspaniała okazja do świętowania zdarza się raz na sto lat! To święto całej naszej mareckiej społeczności!

Dominika Makówka-Pleta

Uczniowskie Biuro Wczasowa 5

W przygotowania do obchodów stulecia szkoły włączyła się grupa uczniów, która nazwała się: Uczniowskie Biuro Wczasowa 5. W warunkach nauki on-line powstanie takiej supergrupy wcale nie było łatwe (Bo komu by się chciało siedzieć dłużej na szkolnych on-line’ach – jak powiedział jeden z uczniów). A tymczasem IM się chciało!

Kwaterą główną tej grupy były własne pokoje, z których łączyli się co środę punktualnie o 14.30 na innowację informatyczno-polonistyczną zatytułowaną Od tekstu do druku.

Przedstawiamy grupę zapalonych entuzjastów szkoły, którzy pisali życzenia, gratulacje, zaproszenia, ogłoszenia i informacje, by ostrzyć pióra i przygotowywać warsztat na obchody stulecia Naszej Szkoły.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie wszystkim z Uczniowskiego Biura Wczasowa 5. Innych chętnych zapraszamy na zajęcia od września.

Dominika Makówka-Pleta
Iwona Konowska-Łypian

Uczniowskie Biuro Wczasowa 5 w składzie:

Tęskniliśmy za Tobą, Szkoło!

1 września 1921 roku, w prywatnym domu, rozpoczęła się historia Szkoły Podstawowej w Strudze, naszej szkoły. Trzy lata po odzyskaniu niepodległości, rok od Cudu nad Wisłą postanowiono stworzyć szkołę, by kształcić strużańskie dzieci. Kim byli nauczyciele, jak w tak trudnych warunkach poradzili sobie z organizacją szkoły? A uczniowie...